ERPNext ile Teklif Talebi Yönetimi

Teklif Talep Sistemi

Teklif Talebi, bir kuruluşun ürün, hizmet veya malzeme için teklif isteyen bir veya daha fazla tedarikçiye gönderdiği bir belgedir.

Alış Akışı

Teklif Talebine erişmek için şu adrese gidin:

Ana Sayfa > Satın Alma > Satın Alma > Teklif Talebi

1. Teklif Talebi Nasıl Oluşturulur?

 1. Yeni üzerine tıklayın.
 2. Tarihi girin.
 3. Teklif Talebinin gönderileceği tedarikçiyi seçin.
 4. Bir sonraki tabloda, malzemeleri, miktarları ve öğeleri stoklayacağınız veya göndereceğiniz hedef depoyu girin.
 5. Öğe için 'Stoğu Takip et' seçili değilse, depo boş bırakılabilir.
 6. Kaydet ve gönder.

Teklif Talebi (Teklif Talebi) ayrıca sunulan bir Talep Talebinden de oluşturulabilir. Bir teklif talebi oluşturulduktan sonra, teklif talebiyle ilgili girdiğiniz tüm ayrıntılara sahip olacak ve yazdırılacakları postayla alacakları PDF'yi yazdırabilir ve gönderebilirsiniz. Ayrıca cevabını (Tedarikçi Teklifi) ERPNext'in kendisinden de alabilirsiniz, bakınız Kullanıcı Tarafından 3.1 Tedarikçi Teklifi . Ancak, çok sayıda ürün için tedarikçiniz bir Excel sayfası vb. İle daha rahat olabilir.

2. Özellikler

2.1 'den öğeleri al

Kalemler tablosundaki öğeler diğer belgelerden alınabilir. Seçenekler şunlardır: Malzeme Talebi, Fırsat ve Muhtemel Tedarikçi.

 • Malzeme Talebi : Öğeler, seçtiğiniz bir Malzeme Talebinden alınacaktır. Bazı Eşleşen sözcüklerle bir Malzeme Talebi aranabilir ve Malzeme Taleplerini filtrelemek için bir tarih aralığı da seçilebilir.

 • Fırsat : Eşyalar kaydedilmiş bir Fırsattan alınacak. Burada ayrıca bir tarih aralığı seçilebilir.

 • Olası Tedarikçi : Olası bir tedarikçi seçin. O zaman bu tedarikçiye karşı bir Malzeme Talebi göndermişseniz, ondan ürün alınabilir.

2.2 Tedarikçileri Al düğmesi

Tedarikçilere manuel olarak tabloda girmek yerine, bu düğmeyi kullanarak onları da alabilirsiniz. Tedarikçileri Al düğmesine tıkladığınızda, 'Tedarikçiler Tarafından Al' alanını göreceksiniz. Tedarikçiler getirmek için iki seçenek vardır: etiketlere veya gruplara göre.

 • Etikete göre : Arama çubuğundan arama yaparak 'Etiket Kategorisi' bölümüne gidin. Önce burada etiketler oluşturmuş ve bunları Satın Alma modülünde DocType Tedarikçisi atamış olmalısınız. Sonra Tag ile seçip bir get girebilirsiniz. 'Tüm Tedarikçileri Ekle' üzerine tıkladığınızda, eşleşen etiketlere sahip tedarikçiler alınacaktır.

 • Gruba Göre : 'Tedarikçi Grubu'nu seçin ve tedarikçilerin eklenmesi gereken tedarikçi grubunu seçin. Örneğin, Donanım'ı seçerseniz, tüm donanım tedarikçileriniz eklenecek, böylece onlardan bir teklif alabilirsiniz.

Tedarikçi tablosunda, ters üçgen ile bir satır genişletildiğinde, teklif talebinin bir PDF'sini açacak bir 'PDF İndir' seçeneğini göreceksiniz.

2.3 Tedarikçi için Mesaj

Tedarikçi için bu alana herhangi bir ek mesaj girin. Bu alan bir 'E-posta Şablonu' kullanılarak otomatik olarak doldurulabilir. Bir E-posta Şablonu seçme alanı, Tedarikçi için Mesajın hemen üstündedir.

2.4 Şartlar ve Koşullar

Şartlar ve Koşullar hakkında bilmek için buraya tıklayın . RFQ'nuzu yazdırırsanız Şartlar ve Koşullar görünecektir.

2.5 Baskı Ayarları

mektup başlığı

Teklifinizi / satınalma siparişi talebinizi şirketinizin antetli kağıdına yazdırabilirsiniz. Buradadaha fazla bilgi edinin .

'Aynı öğeleri grupla', öğeler tablosuna birden çok kez eklenen aynı öğeleri gruplandırır. Bu, yazdırdığınızda görülebilir.

Belgelerinizin başlıkları değiştirilebilir. Burada daha fazla bilgi edinin .

Daha fazlası

Malzeme taleplerine bağlantı düğmesi : Bu düğme, Teklif Talebini, herhangi bir Malzeme Talebine bağlar. Teklif Talebinde ve Malzeme Talebinde belirtilen maddeler aynı olmalıdır.

Malzeme Talebine Bağlantı

Şimdi, Teklif Talebi kaydedildiğinde, Gösterge Tablosunda Malzeme İsteğine bağlı olduğunu görebilirsiniz. Aynı maddelere sahip birden fazla Malzeme Talebi varsa, bağlantı en yeni Malzeme Talebi ile oluşturulacaktır.

3. Teklif Talebinden Sonra Tedarikçi Teklifi Yaratın

Teklif Talebi oluşturulduktan sonra, Teklif Talebi'nden Tedarikçi Teklifi oluşturmanın iki yolu vardır.

3.1 Kullanıcı Tarafından Tedarikçi Teklifi

 1. Teklif Talebi'ni açın ve Tedarikçi Teklifi> Yarat'a tıklayın .

  Teklif Talebinden Tedarikçi Teklifi

 2. Tedarikçiyi seçin, tedarikçiye tekrar tıklayın. Bu sayfada, 'Tedarikçi Teklifi' yanındaki + işaretini tıklayın. Yeni bir Tedarikçi Teklif sayfası açılacak, kullanıcının miktarı girmesi, oranı girmesi ve göndermesi gerekiyor.

  Tedarikçiden Tedarikçi Teklifi

3.2 Tedarikçiden Tedarikçi Teklifi

 1. Teklif Talebi üzerine tedarikçiye karşı iletişim kurun veya e-posta adresini girin; e-posta mevcut değilse.

 2. 'Tedarikçiye E-posta Gönder' düğmesine tıklayın.

  Tedarikçinin hesabı mevcut değilse : Sistem, Tedarikçinin hesabını oluşturacak ve detayları Tedarikçiye gönderecektir. Tedarikçi, e-postada bulunan bağlantıyı (Şifre Güncelleme) tıklamalıdır. Şifre güncellemesinden sonra, Tedarikçi portalına Teklif Talebi formu ile erişebilir. Tedarikçi bir Web Sitesi Kullanıcısı olarak yaratılacaktır.

  Hesap mevcut değilse tedarikçi e-postası

  Tedarikçinin hesabı mevcutsa : Sistem Tedarikçiye Teklif Talebi bağlantısı gönderir, Tedarikçi, Teklif Talebi formunu portalda görüntülemek için kimlik bilgilerini kullanarak giriş yapmak zorundadır.

  Hesap varsa tedarikçi e-postası

 3. Her iki durumda da Tedarikçi giriş yaptığında aşağıdaki ekran onlara gösterilecektir. Buradan size bir teklif gönderebilirler:

  Tedarikçi Teklif Ekranı

  Tedarikçi, forma miktar ve notlar (ödeme koşulları) girmeli ve gönder düğmesine basmalıdır. Teklifler bölümünde, önceki alıntılar görünecektir.

 4. Sunulduğunda, sistem tedarikçiye karşı Tedarikçi Teklifi (taslak modu) yaratacaktır. Kullanıcı, Tedarikçi Teklifini gözden geçirmeli ve sunmalıdır. Teklif Talebindeki tüm ürünler bir Tedarikçi tarafından verilmişse, teklif durumu, 'Teklif Talebi' Tedarikçi tablosunda 'Alındı' olarak güncellenir.

  Tedarikçi teklifinden sonra teklif talebi durumu

4. Tedarikçiden teklif yok

Tedarikçi, ürünler için fiyat teklifi vermeyeceklerini belirtirse, Teklif Talebi gönderildikten sonra 'Teklif Yok' kutusunu işaretleyerek teklif talebi belgesinde belirtilebilir. No Quote (Alıntı Yok) kutusu, sağ taraftaki ters çevrilmiş üçgene tıklayarak bir Tedarikçi satırını genişletmede görülebilir.

Tedarikçiden Teklif Yok

Tedarikçi Teklifi oluşturma hakkında bilgi edinmek için buraya tıklayın .

 1. Satın alma emri
 2. satıcı
 3. Tedarikçi Teklifi
 4. alıntı
 5. Malzeme talebi

Sonraki: Satınalma Siparişi


Giriş to leave a comment
DSpace'de Email Testi Nasıl yapılır
DSpace E-Posta Testi