PERAKENDECİLERİN BULUTA GEÇME NEDENLERİ

Openbravo gibi bulut tabanlı bir çözüm aşağıda kısaca özetlediğimiz birçok avantaj sunuyor.

Mehmet Demirel

PERAKENDE SEKTÖRÜNDE YER ALAN İŞLETMELERİN BULUTA GEÇİŞLERİ İÇİN İŞTE 10 NEDEN:


Perakendecilerin daha çevik olmaları gerekir, ancak pek çoğu yeni teknolojilerle entegrasyonu zor olan ve çalıştırılması maliyetli olan eski BT sistemleri tarafından engelleniyor.


Bulut Bilişim (Cloud computing), perakendecilere daha fazla çeviklik kazanmaları ve daha iyi rekabet edebilmeleri için, özellikle de e-ticaret rakipleriyle rekabet edebilecekleri bir yol sunuyor.


Openbravo Commerce Cloud gibi bulut tabanlı bir çözüm aşağıda kısaca özetlediğimiz birçok avantaj sunuyor.


Gelişmiş kanal işlemleri

Müşterileriniz kanaldan bağımsız olarak sizinle kişisel bir etkileşim beklemektedir. Bununla birlikte, birçok perakendeci, envanter, nakliye veya POS gibi işlemleri entegre etmelerini engelleyen eski sistemler ile çalışıyorlar.

Buluta geçerek, tüketicilerin talep ettiği kesintisiz müşteri deneyimini sunmak ise çok daha kolaydır.


Daha fazla tedarik zinciri görünürlüğü

Bulut bilgi işlem sayesinde, perakendeciler, işin her bölümü buluta bağlı olduğundan, tüm işletme genelinde tedarik zincirinde daha iyi görünürlük kazanabilirler.

Bu, daha az stok sayımı, optimize stok seviyeleri anlamına gelir ve perakendecilerin stokta gerçek zamanlı konum verilerini yakalamalarını sağlar, böylece tedarik zincirinde en uygun şekilde konumlandırılmasını sağlar.


Daha kolay tedarikçi entegrasyonu

Bulutla, tedarikçilerle daha kolay işbirliği yapabilir ve böylece ürün/stok kararlarını almanıza yardımcı olmak için sevkıyatların gerçek zamanlı durumunu, tedarikçilerin, taşıyıcıların ve lojistik sağlayıcıların dijitalleştirilmiş belgelerini veya üçüncü taraf sadakat programlarından gelen verileri yakalayabilirsiniz.

İstenirse, satış ortaklarınızın, mağazalarınızın taşımadığı üçüncü taraf tedarikçiler tarafından tutulan envantere erişmelerini sağlayarak sonsuz bir koridor gerçekleştirme modeline geçebilirsiniz.


Kişiselleştirilmiş müşteri hizmetleri


Bulut, müşteri verilerine gerçek zamanlı erişim elde etmenize yardımcı olur, böylece mağaza çalışanlarının belirli bir müşterinin satış geçmişini anında alabilmesini veya sipariş vermek için kullanılan kanaldan bağımsız olarak bir siparişin durumunu kontrol etmesini sağlar.


Perakendeciler 360 derecelik bir bakışla, müşteriyle daha da yaklaşabilir ve kişiselleştirilmiş öneriler ya da başarılı olması muhtemel özel teklifler sunabilir. Çok kanallı perakendecilikte, müşteri seyahatleri farklı kanallarda parçalandığı için bu özellikle önemlidir.


İş performansıyla ilgili daha fazla bilgi

Bir perakende işletmesi, kayda değer miktarda veri üretir, ancak geleneksel olarak verilerin işlevsel silolar ve farklı BT sistemleri arasında bölünmesiyle perakende işinizin iyi performans göstermesini zorlaştırır.

Buluta geçerek, bu BT silolarını parçalayabilir ve bilgilerin organizasyon boyunca daha sorunsuz akmasını sağlayabilirsiniz.


Güvenli ve güvenilir


Bulut bilgi işlem hakkında konuştuğumuz perakendeciler için en büyük endişelerden ikisi güvenlik ve güvenilirlik.

Perakendeciler bulutta barındırıldıklarında elde ettikleri veriler ve bulut bilişim altyapısı ne kadar güvenilir, güvenli bir şekilde bilmek istiyorlar.

Openbravo Commerce Cloud söz konusu olduğunda, servis seviyesi anlaşmalarımız, şirket içi sistemlerde elde edilenlerden daha yüksek düzeyde kullanılabilirlik sunar.

Güvenliğe gelince, bulut yeni güvenlik kaygıları yaratır, ancak bulutta depolanan veriler genellikle kendi sunucularında yerel olarak depolanan verilerden daha güvenlidir. Ayrıca, Openbravo tarafından kullanılan bulut altyapı sağlayıcıları, en yüksek düzeyde güvenlik sağlamak için kapsamlı bir caydırıcı, önleyici ve dedektif kontroller ve yedekleme prosedürleri kullanır.


Daha hızlı yenilik

Perakende dünyası hızla gelişiyor, bu nedenle hızlı değişen iş taleplerini karşılamak için uyarlanabilecek BT ​​sistemlerine ihtiyacınız var. Bulutun, geleneksel BT projesine bağlı sermaye harcaması için kapasite planlama, satın alma veya bütçe onayı için harcayacağınız zamanı ortadan kaldırması nedeniyle kurum içi hesaplamaya göre büyük avantajları vardır.


Daha fazla ölçeklenebilirlik

BT sistemlerinizi talep üzerine ölçeklendirme yeteneği, bulut bilişimin en büyük avantajlarından biridir ve özellikle perakendeciler ile ilgilidir. Mağazalarınız, promosyonlara, yılın zamanına ve hatta hava durumuna bağlı olarak işlemlerde zirveler ve çukurlar yaşar. BT sistemlerinizin, değişkenlik ve bulut bilişimin, gerçek kullanım için gereken kaynak seviyesini azaltmanıza ve gerektiğinde bunları hızla ölçeklendirmenize olanak sağlayarak maliyet etkin bir şekilde yapmanıza yardımcı olacak şekilde kolayca başa çıkabilmesi gerekir.


Düşük işletme maliyetleri

Bulut bilişim ile yalnızca kullandıklarınız için ödeme yaparsınız. Şirket içi bilgisayar donanım kullanım oranları genellikle yüzde 20'nin altında olduğu için işletme maliyetlerinde büyük bir tasarruf sağlayabilir. Ek olarak, donanım ve yazılım güncellemeleri bulut servis sağlayıcıları tarafından yönetilir ve bu da işlem bütçenizi düşürür.


Capex'ten Opex'e

Günümüzün zorlu perakende endüstrisinde, sermaye harcaması muazzam incelemeye tabidir. Bu, mağaza yatırımları gibi daha belirgin yararları olan alanlara para harcanabileceği zaman BT yatırımını haklılaştırmayı zorlaştırır. Bulut bilişimin en büyük yararlarından biri, yeni BT projelerinin işletme bütçenizden finanse edilebildiğinden, çok daha az incelemeye başlamalarına olanak tanıyor.

Openbravo hakkında


Openbravo çevik ve yenilikçi perakende ticaret için küresel bir çok kanallı platform sağlayıcısıdır. Openbravo Commerce Cloud, perakendecilere ve restoratörlere çok esnek ve mobil bir platform üzerine inşa edilmiş kapsamlı omnichannel işlevselliği sunan, daha hızlı bir şekilde yenilik yapmalarını ve değişimi daha verimli bir şekilde yönetmelerini sağlayan mobil, bulut tabanlı çok amaçlı bir platformdur. 60'tan fazla ülkedeki müşterileri, 16.000'den fazla arka ofis kullanıcısı ve çözümlerini kullanarak 25.000 satış noktası olan Openbravo, piyasadaki en esnek çok kanallı platformunu sunmaktadır. Openbravo'nun Fransa, Dubai, Hindistan, Meksika ve İspanya'da ofisleri bulunuyor.


Openbravo Nedir?