PERAKENDE MAĞAZA İŞLEMLERİNDE MÜKEMMELLİK

Operasyonel mükemmellik nasıl sağlanır?

Mehmet Demirel

Perakende Mağazalarda Operasyonel Mükemmellik Nasıl sağlanır?


Mağazaların hala parlak bir geleceği var, ancak hiç kimse mevcut ticaret ortamının artık daha zor ve geleceğinin de daha az tahmin edilebilir olduğunu inkar edemez. Bu nedenle perakendecilerin mağazalarının optimum performans göstermesini sağlamak her zamankinden daha önemli, bu da operasyonel mükemmellik elde etmek için tasarlanmış uygulamaları ve teknolojileri benimsemek anlamına geliyor.

Perakende satış işlemleri, mağazanın iyi çalışmasını sağlayan tüm faaliyetleri tanımlamak için kullanılan bir terimdir. İnsan yönetimi, tedarik zinciri, mağaza düzeni, nakit işlemleri, fiziksel envanter, ana veri yönetimi, promosyonlar ve fiyatlandırma vb. Operasyonel mükemmellik, perakende operasyonlarının optimizasyonu yoluyla sürdürülebilir bir rekabet avantajı elde etmek anlamına gelir. Basitçe söylemek gerekirse, operasyonel mükemmellik, bir mağazada gerçekleştirilen çeşitli görevleri organize etme, optimize etme ve entegre etme konusundaki rekabetten sürekli olarak daha iyi olmak anlamına gelir.


Operasyonel Mükemmellikte Lider Nasıl Olmalı

Operasyonel mükemmellik elde etmek için standart bir formül yoktur ancak grafik (aşağıdaki) perakendecilerin iyileştirme eylemleri gerçekleştirebilecekleri en yaygın alanlardan bazılarını göstermektedir.Zaman alan iç işlerinizi sayısallaştırın / dijitalleştirin

Pek çok ilerici perakendeci zaten BT'yi büyük ölçüde benimsemiş olsa da, manuel ve hataya yatkın işleri önemli ölçüde azaltarak verimlilik ve kalite iyileştirmelerini yepyeni bir seviyeye getiren daha yeni çözümler var. Örneğin, NFC tabanlı ödeme sistemleri, ödeme işlemini önemli ölçüde hızlandırır ve sıraları ortadan kaldırır. Başka bir örnek, öğe düzeyinde RFID'dir. Ürün düzeyinde RFID konusunda büyük bahis yapan bir perakendeci, Openbravo müşterisi olan Decathlon. Decathlon ürünlerinin yaklaşık% 85'i fabrikalardan dağıtım merkezlerine ve mağazalara kadar tüm tedarik zinciri boyunca ürünleri takip etmek için kullanılan RFID etiketleriyle geliyor.


Mağazaya ulaştıktan sonra ürünler, çalışanların eski stoklara ve teknolojilere göre raf stoklarını beş kat daha hızlı gerçekleştirmelerini sağlayan el tipi bir RFID okuyucusu kullanarak kolayca yerleştirilebilir. Decathlon ve ürün düzeyinde RFID hakkında daha fazla bilgi edinin.


Anahtar iş süreçlerinizi otomatikleştirin

Pek çok perakendeci hala belirli bir işlev için tasarlanmış eski sistemler koleksiyonu çalıştırıyor. İş süreçlerinizi tamamen otomatikleştirmeniz gerekiyorsa, uçtan uca entegrasyon elde etmeyi zorlaştıran diğer sistemlerle iyi iletişim kurmayabilirler. Dolayısıyla, envanter kontrolü, çalışan zaman çizelgelerini doldurma, faturalama, finansal yönetim ve POS işlemleri gibi görevleri yerine getirmek için farklı programlarınız olsa da birbirleriyle iyi iletişim kurmazlar. Bu süreçleri entegre edip tamamen otomatikleştirerek verimliliği artırabilir, hataları azaltabilir ve maliyetten tasarruf edebilirsiniz.


Müşteri deneyimlerinizi kişiselleştirin

Başarılı perakendeciler her zaman müşterilerle yüksek değerli, kişiselleştirilmiş etkileşimler oluşturmak için çaba gösterir. Bu hedefe ulaşmak için ilk adım, müşterinin tercihlerini ve gereksinimlerini anlamaktır. Web sitenizde elbette yapmak kolaydır, ancak mağaza ziyaretçileri ile yapmak o kadar kolay değildir. Bununla birlikte, müşterileri sadık tutmak ve mağazalarınızı ziyaret etmelerini sağlamak için kişiselleştirme artık çok önemlidir. Bu konuda daha fazla bilgi için, moda perakendeciliğinde kişiselleştirme hakkındaki yazıyı okuyun ve kişiselleştirmeyi bir üst seviyeye nasıl çıkaracağımızla ilgili blog yazımızı inceleyin.


Fiziksel ve dijital dünyaları bütünleştirin

Bildiğimiz gibi, çok kanallı kanal, birleşik bir müşteri deneyimi sunmak için ticareti kanallar arasında sürtünmesiz yapmakla ilgilidir. Bu, özellikle yerine getirme ve ödemeler gibi alanlarda önemlidir. Bir müşteri çevrimiçi bir ürün satın alır ve evlerine teslim eder, ancak geri göndermeye karar verirse, bu süreç ne kadar sürtünmesizdir? Evde bir kuryenin gelmesi ve eşyayı alması için ısrar ediyorlar mı - Amazon gibi - veya onların daha uygun olan en yakın mağazalarına geri dönmelerine izin veriyor musunuz? Ve eğer fiziksel bir mağazaya iade ederlerse, geri ödemeyi mağazada da yapabilir misiniz?


Openbravo'nun bir İspanyol tekstil perakendecisi olan Bassols'a çevrimiçi ve çevrimdışı dünyaları bütünleştirmesinde nasıl yardımcı olduğunu öğrenin.


Ürün ticaretini optimize edin

Perakendeciler stok stoğu yaparak para kazanmazlar. Envanterin satış yapması gerekiyor, bu yüzden yeni ürün olduğunda akıllı perakendeciler “Kaç tane satmayı planlıyoruz?” Gibi uygun sorular soruyorlar. “Mağaza, ürünü satarak para kazanabilir mi?” Vb.

Bir ürünü piyasaya sürdükten sonra, bir perakendecinin ana odağı, envanteri optimize etmektir; Sipariş süreçleri, en iyi sipariş miktarı belirlenerek kolaylaştırılmalı ve stok durumu ve stok durumunu ortadan kaldırmak için satış tahminleri ile entegre edilmelidir. İyi bir envanter yönetimi paketi tüm bu süreçleri otomatikleştirir, verimliliği arttırır ve maliyetleri düşürür.


İşgücünü optimize edin

Perakendeciler mağazalarında çok çeşitli işler yapmak için personele ihtiyaç duyarlar: müşterilere yardım, POS işlemlerini işleme koyma, yeni sevkiyat varışlarını işleme koyma, malları ayarlama ve envanteri alma. Otomatik algoritmik tabanlı işgücü çizelgeleme araçları, personeli yoğun saatlerde optimize edebilir ve üretkenliklerinde en iyi durumda kalmalarını sağlayabilir. Operasyon mükemmelliğinde lider olan organizasyonlar ortak bir noktaya sahip olma eğilimindedir: sofistike bilgi sistemleri tarafından desteklenen yüksek verimli, otomatik süreçler.