Openbravo WebPOS Sisteminde Jet Kasa özelliği ile Kendi Kendine Ödeme

Openbravo POS Otomatik Ödeme

Mehmet Demirel

Jet Kasa ile Kendi Kendine Ödeme (Self Checkout - Otomatik Ödeme)

Giriş ve İşlevselliğe Genel Bakış


Kendi kendine ödeme, müşterilerin aldıkları ürünlerin barkodlarını kendilerinin okutabilecekleri ve mağazada kasiyer olmadan ödeme yapabilecekleri bir sistemdir.

Satış Asistanı WEBPOS’a her zamanki gibi giriş yapmalı ve ana SCO ekranına yani Jet Kasa Otomatik Ödeme - Kendi Kendine Ödeme ekranına yönlendirilmek için açılır menüden Otomatik Ödeme (Self Checkout) seçeneğini seçmelidir.

SCO-WEBPOS arasında geçiş yapmak mümkün olacak ve ürünler, indirimler, fiyat değişikliği, sipariş, dil bilgisi dahil olmak üzere aynı bilgiler korunacak description of the image


İlk SCO ekranında müşteri ürünleri satın alma talimatına sahiptir ve dili değiştirebilir.

description of the image


Sonra ürünleri tarayabilecek ve fişe ekleyebilecek.

description of the image


Tüm ürünler (barkod okuyucu ile) tarandıktan sonra, müşteri fişin özeti (ürün miktarı ve nihai fiyat) ile fiyat ekranına yönlendirilecektir. Daha fazla ürün ekleme veya ödeme yapmaya devam etme seçeneği de bulunmaktadır.

description of the image


Müşteri fişi tamamladığında, ödeme yöntemi seçim ekranına yönlendirilir.

description of the image


Ödeme yöntemi seçildikten sonra, müşterinin, seçilen ödeme yöntemine bağlı olarak değişecek olan işlemi sonlandırmak için verilen talimatları izlemesi ve ardından ürünleri ve fişi alması gerekir.

description of the image


Otomatik Ödeme'den WebPOS'a geçiş

Self Checkout'tan WebPOS'a geçmek için satış asistanı şirket logosu simgesine çift tıklamalıdır ve giriş ekranı görünecektir.

description of the image

description of the image


Genel Yapılandırma

SCO Yapılandırma penceresi


SCO Konfigürasyon ekranının arka ucunda Yeni kayıt simgesine tıklayarak yeni bir kayıt oluşturulmalıdır.

Bütün bu özellikler, tüm mağazaların tüm terminalleri için aynı olacaksa, burada yapılandırılmış tek bir kayıt yeterlidir.

description of the image


POS Terminal Tipi penceresi

Mağaza başına SCO için yeni bir POS Terminal Tipi oluşturmak veya mevcut olanı kullanmak gerekir. Ancak, sadece bir POS Terminal Tipi yapılandırmamak ve WEBPOS ve SCO terminalleri için kullanmak çok önemlidir, SCO için bir POS Terminal Tipi ve WEBPOS için bir başka POS Terminal Tipi olması gerekir.


Yeni terminal her zamanki gibi yapılandırılmalıdır, ancak tek bir farkla: SCO Konfigürasyonu adı verilen yeni bir bölüm var.

description of the image


Ödeme metodları

Ödeme yöntemlerinin her zamanki gibi yapılandırılması gerekir, ancak ödeme yönteminin SCO Yapılandırması bölümünde birkaç adım vardır.

description of the image


Animasyonlar ve Dil yapılandırması


‘SCO Yapılandırması’ düzeyinde (ülke) her adım için belirli animasyonlar veya resimler yapılandırılabilir. Bunların her biri için, seçilen dile bağlı olarak farklı animasyonlara veya görüntülere sahip olmak da mümkündür.

Örneğin: “Hoş Geldiniz” ekranı Çin'deki Çince dilinde “Animasyon 1” ve Çin'de İngilizce dilinde “Animasyon 2” tanımlamış olabilir. Ayrıca, aynı ekran Avustralya’da İngilizce dilinde “Animasyon 3” ve Avustralya’da Japon dilinde “Animasyon 4” olarak tanımlanmış olabilir.

Onaylar

Ürün satırlarını silme onayı

Ek olarak, ürün satırlarını silmek için başka bir onay da yapılandırılabilir.

Müşteri, ürün satırını silme simgesine bir kez tıklarsa, Satış Asistanını aramak için bir uyarı mesajı görüntülenir.

description of the image


description of the image


Satış asistanı ilgili ürün satırında silme simgesine çift tıklarsa, onaylayan kimlik bilgileriyle açılan onay gösterilir.

description of the image


Kayıtlı kullanıcının zaten ürün satırlarını silmek için onay almış olması durumunda, satış asistanı uyarı mesajını göstermek yerine, bir onay mesajı belirir.

Delete line confirmation


Doğrulanmış Ürünler

Doğrulama gerektiren ürünleri Satış Asistanından SCO'da konfigüre etmek mümkündür.

Müşteri bu ürünlerden birini tararsa doğrudan fişe eklenmeyecek ve bu ekran gösterilecektir:

description of the image


Ardından Satış Asistanı WEBPOS'a geri döner (gerekirse ürünü tekrar tarayın), fişe ürün eklemek ve SCO'ya geri dönmek için gereken doğrulamayı yapın.
description of the image


SCO yapılandırma bölümünde doğrulanacak Ürün onay kutusunu işaretleyerek Ürün düzeyinde yapılandırılmalıdır.

description of the image


Çanta işlevselliği gerekir

Bu işlev arka uçtan etkinleştirilebilir veya devre dışı bırakılabilir. Etkinleştirildiğinde, müşteri çanta (şimdilerde poşet) satın alabilecektir.

description of the image

description of the image


Bu ekran ayrıca, Çantaları Göster bayrağı etkinleştirilmişse, görüntülendiği alışveriş Çantalarının alt kısmına tıklayarak da erişilebilir.

description of the image


Bu işlevsellik, SCO Konfigürasyon ekranının arka ucunda etkindir. Çantalar Kullanılıyor onay kutusu doğru olarak ayarlanmış olmalıdır. Burada Alışveriş Çantaları düğmesi aktif hale getirilebilir.

description of the image


Openbravo hakkında


Openbravo çevik ve yenilikçi perakende ticaret için küresel bir çok kanallı platform sağlayıcısıdır. Openbravo Commerce Cloud, perakendecilere ve restoratörlere çok esnek ve mobil bir platform üzerine inşa edilmiş kapsamlı omnichannel işlevselliği sunan, daha hızlı bir şekilde yenilik yapmalarını ve değişimi daha verimli bir şekilde yönetmelerini sağlayan mobil, bulut tabanlı çok amaçlı bir platformdur. 60'tan fazla ülkedeki müşterileri, 16.000'den fazla arka ofis kullanıcısı ve çözümlerini kullanarak 25.000 satış noktası olan Openbravo, piyasadaki en esnek çok kanallı platformunu sunmaktadır. Openbravo'nun Fransa, Dubai, Hindistan, Meksika ve İspanya'da ofisleri bulunuyor.


Openbravo Nedir?