Openbravo Web POS Kullanıcı Kılavuzu

Web Tabanlı Retail Mağaza Yazılımı

Mehmet Demirel


Giriş

Openbravo Web POS, Openbravo Commerce Suite'in temel bileşenlerinden biridir. Mağaza kat personelinin müşteri tarafında satışta yardımcı olması için mağazalarda kullanılır ve ödeme işlemlerini gerçekleştirir.


Openbravo Web POS’u Değerlendirme

Openbravo Web POS'u keşfetmek için harcadığınız zamanı optimize etmek için aşağıdaki yaklaşımı izlemenizi öneririz.


Tanıtım ortamlarımıza erişerek Openbravo Web POS'u deneyimlemeye başlayın. Rehberli ve etkileşimli bir turla ilk izlenimini almak için Ürün Turu ile başlayın ve ürün araştırmasıyla daha ayrıntılı bir şekilde gitmek için Çevrimiçi Deneme ile devam edin. Ürün Turu için, "Openbravo Commerce Suite" i ürün olarak seçin ve Web POS rehberli turuna veya Perakende Backoffice rehberli turuna gidin.


Web POS GUI'ye genel bakış


Giriş sayfası


Giriş sayfası, bu belirli Web POS terminaline erişebilecek kullanıcıların listesini gösterir. Her kullanıcı, kullanıcının şu anda bu terminalde açık bir oturumu olup olmadığını açıklayan bir simge gösterir:


Turuncu: Kullanıcı açık bir oturum yaptı ve ardından menüden "Ekranı kilitle" seçeneğini seçti.

Beyaz: Bu terminalde kullanıcının aktif bir oturumu yok.
Ana Görünüm ve Tasarım

Web POS uyarlanabilir, esnek bir tasarım kullanıyor. Tasarım (düzen), içinde kullanıldığı cihazın çözünürlüğüne bağlı olarak kendisini otomatik olarak uyarlar. Bu, bir masaüstü bilgisayarda, örneğin bir akıllı telefondan biraz daha farklı görüneceği anlamına gelir.


En yaygın senaryoda, Web POS, ana menü ve soldaki bilet alanını ve sağdaki sekme alanını içeren iki sütun düzenini (tasarımını) görüntüler.Akıllı telefonlarda ve küçük ekranlı cihazlarda Web POS otomatik olarak bir sütun tasarımına (düzenine) geçer. Düğme araç çubuğuna sol ve sağ sütunlar arasında ileri geri geçiş yapmak için kullanılabilecek bir anahtarlama düğmesi eklenir.
Kullanıcılar ayrıca araç çubukları arasında geçiş yapmak için ekranı kaydırabilir. Bazı işlemler gerektiğinde otomatik olarak uygun sütuna geçecektir.


Fiş alanı


Ekranın bir yarısı bilet alanı tarafından işgal edildi. Burada aktif bilete eklenen tüm ürünler liste görünümünde gösterilir. Başarılı bir ödeme sonrasında müşterinin alacağı nihai biletin önizlemesi olarak hizmet eder. Liste görünümündeki öğeler seçilebilir ve ardından düzenlenebilir.
Vergi Dağılımı: Siparişte uygulanan vergilerin listesi burada gösterilmektedir.

Ödeme Dökümü: Siparişin ödemelerin listesi burada yalnızca siparişin Ödenmiş Bir Makbuz veya Bir Kalan olduğu zaman gösterilir.


Mesaj alanı

Ekranın diğer tarafındaki mesaj alanı saati ve tarihi gösterir ve kullanıcıyı işlemler ve olaylar hakkında bilgilendirir.


Sayısal ped

Ekrandaki tuş takımı, dokunmatik ekran kullanıcıları tarafından ürün kodlarını, miktarları ve diğer sayısal verileri girmek için kullanılır.


İndirim tuşu yapılandırılabilir:


isteğe bağlı indirimler kullanmak (varsayılan olarak)

doğrudan seçilen satıra bir indirim uygulamak için ('N' değerinde 'WEB POS Klavyeden İndirimleri Aç' özelliği ile yeni bir tercih oluşturulmalıdır)


Sekmeler

Ekranın üstündeki sekme düğmeleri dört ana POS etkinliğine erişim sağlar: tarama, göz atma, arama ve düzenleme. İlk üç etkinlik, bir bilete ürün bulmak ve eklemek için kullanılır; düzenleme etkinliği son veya kullanıcı tarafından seçilen ürün için geçerlidir.


Menü

Menü, Web POS'un gelişmiş özelliklerinin çoğunu açmanın ana yoludur. İzleyen bölümlerde ayrıntılı olarak açıklanacak olan fonksiyonelliklerin yanı sıra, menü, diğer Openbravo mobil uygulamalarında da mevcut olan bazı temel özellikleri içerir.


Başlıca olanlar:


Çevrimiçi durum: sistemin bağlantı durumunu gösterir. Yeşil nokta, sistemin çevrimiçi olduğunu, beyaz bir daire sistemin çevrimdışı olduğunu gösterir. Bu seçenek aynı zamanda kullanıcının ekranı kilitlemesine veya uygulamadan çıkmasına izin verir.

Not: Açık bilet varsa çıkış için onay yapılandırılabilir. Bunu yapmak için Web POS Alındı ​​Makbuzlarını Onayı adlı bir tercih var.

Kullanıcı seçeneği: Bu, o zaman oturum açmış olan kullanıcı bilgisine sahip bir açılır pencereyi gösterir. Bu açılır pencerede, geçerli rolü ve dili gösteren ve kullanıcının bunları değiştirmesine ve hatta bu kullanıcı için varsayılan değer olarak ayarlamasına izin veren eksiksiz "profil" bilgilerini de görebilirsiniz.

Lütfen menünün kaydırılabilir olduğunu ve menü seçeneklerini kendileri sürükleyerek kullanılabilir seçenekleri kolayca tarayabileceğinizi göz önünde bulundurun.

Not: Bu özellik 3.0RR19Q2'den itibaren kullanılabilir.

 

Çevrimiçi durumu (kullanıcının oturumu kapatıp kapatabileceği) menü girişi ve Kullanıcı rolü (kullanıcının rolü değiştirebileceği) şimdi tek bir menü girişi halinde birleştirilmiştir. Bu yeni menü girişi, giriş yapmış kullanıcının tanımlanmasını kolaylaştırmak için kayıtlı kullanıcının görüntüsüne ve adına da sahip olacaktır.


Bu menü girişine tıkladığınızda, 3 seçenekli bir açılır pencere belirecektir:


Profil (rolü görmek ve değiştirmek için)

Ekranı Kilitle

Oturumu Sonlandır
Ana Akışlar

Openbravo Web POS, aşağıdaki ana akışları desteklemektedir:


 • Oturum aç

 • Tarama

 • Manuel giriş

 • Göz atma

 • Arama

 • PLM Durumu

 • Terazi kullanımı

 • Düzenleme

 • Arka ofis

 • Bir müşteriye bir fiş atama

 • Yeni fiş oluşturma

 • Fiş özelliklerini düzenleme

 • Fiş park etmek

 • Fiş silme

 • Fiş basmak

 • Bir Fiş iade

 • Bir Fişin faturalandırılması

 • Fiş ödeme

 • Vergi hesaplaması

 • Nakit yönetimi

 • Para topla